Nauczyciele

Marta Hodgdon

Marta Hodgdon

Założycielka pierwszej w Polsce szkoły Bikram Jogi. Marta zaczęła ćwiczyć jogę wkrótce po tym jak w wieku 16 lat odniosła kontuzję kręgosłupa. Musiała z tego powodu przerwać swój kilkuletni intensywny trening judo, który wypełniał jej cały wolny czas. Od tej chwili bardzo długo poszukiwała równie intensywnej formy aktywności fizycznej, która jednocześnie byłaby bezpieczna dla kręgosłupa. W wieku 16 lat po raz pierwszy zetknęła się z hatha jogą i od tego czasu próbowała różnych form jogi, żadna nie okazała się tak angażująca jak Bikram.

W 2004 roku zamieszkała w Dubaju. Zbiegiem okoliczności obejrzała dokument poświęcony Bikramowi Choudhry i jego metodzie nauczania jogi. Tydzień później odkryła, że mieszka nad szkołą Bikram Jogi. Mieszkając wsześniej w Tokio musiała przerwać praktykę Ashtangi Jogi i rozpocząć rehabilitację kręgsłupa, na tyle pogorszył się jego stan. Na zajęcia Bikram Jogi poszła jednak głównie aby zrzucić wagę, na poprawę stanu kręgosłupa niezbyt miała już nadzieję. Zajęcia Bikram Jogi wciągnęły ją zupełnie – okazały się właśnie tą poszukiwaną od lat intensywną formą wysiłku fizycznego, za którym tęskniła od czasów judo. Do tego po pół roku zgubiła prawie 10 kg i zupełnie zapomniała o bólach kręgosłupa.

Jej regularna praktyka Bikram Jogi zaczęła się w 2004 w szkole Bikram Jogi i Pilates Club Stretch w Dubaju. Jej głównym nauczycielem był Brian Ward. Od 2011 roku przez prawie rok przygotowywała się u niego na prywatnych zajęciach do treningu nauczycielskiego. Jego doskonała znajomość Klasycznego Pilatesa i Bikram Jogi oraz skrupulatna praca nad prawidłową pozycją ciała w każdej asanie okazały się nieocenione zarówno w rozwijaniu własnej praktyki jak i późniejszym doświadczeniu w nauczaniu Bikram Jogi. Marta ćwiczyła też pod okiem znanych nauczycieli w szkołach Bikram Jogi między innymi w Amsterdamie, Londynie, Los Angeles, Burlington i Portland. W 2012 odbyła trening w Los Ageles pod kierunkiem Bikrama Choudhury. Po zdobyciu certyfikatu Bikram Yoga College of India przez rok uczyła w Club Stretch w Dubaju. W 2013 r. wróciła do Polski aby otworzyć szkołę Bikram Jogi w Warszawie.

Aleksandra Kowalska

Aleksandra Kowalska

Swoją przygodę z Bikram Jogą zaczęła przypadkowo w Brukseli w 2006r., gdzie pracowała wówczas w British Chamber of Commerce. Już po paru sesjach Bikram Jogi poczuła, że jest we właściwym miejscu! Z zajęć wychodziła lekka, odprężona i pełna energii, czego wówczas bardzo potrzebowała. Szybko zauważyła, że joga wypełnia coraz więcej jej wolnego czasu. Zerwała z pracą w biurze i zaczęła intensywne przygotowania do kursu trenerskiego prowadzonego przez Bikrama Choudhry, który ukończyła na Hawajach w 2007r. Od tego czasu prowadziła zajęcia w Brukseli (Bikram Yoga Brussels, Komisja Europejska, Parlament Europejski), Antwerpii oraz Frankfurcie, a teraz również w Warszawie.

Wieloletnia praca w studio w Brukseli u boku Sameera Khan oraz Feroze Khan pozwoliła jej pogłębić wiedzę na temat jogi oraz dała szansę dalszego rozwoju. Ola uczestniczyła w wielu seminariach poświęconych Bikram Jodze (zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych), a po jakimś czasie również sama prowadziła specjalne warsztaty, tzw. posture clinics, podczas których omawiane są zagadnienia związane z 26 ćwiczeniami.  Ola ma ponadto doświadczenie w pracy z kobietami w ciąży, które ćwiczyły BY aż do rozwiązania. Sama też jest mamą i wie, jak ważne jest dobre samopoczucie w czasie ciąży.

Ola jest niezmiernie szczęśliwa, że po Brukseli, Antwerpii, Frankfurcie, przyszedł czas na Warszawę!

Misha

Misha

Misha rozpoczęła swoje życie z jogą w 2006 kiedy pierwsze studio Bikram Jogi powstało w Pradze w Czechach. Tam zaczęła chodzić na zajęcia, częściowo z ciekawości a częściowo z powodu długotrwałych kontuzji (lędźwiowej i szyjnej partii kręgosłupa oraz barku). Poprawa zdrowia była prawie natychmiastowa a Bikram Joga wciągnęła Mishę zupełnie. Dzięki niej poprawiła elastyczność ciała uswając sztywność stawów i ogólnie poprawiając jej stosunek do życia i zdrowie. Misha uważa też, że Bikram Joga poprawiła jej wygląd od paznokci i włosów po stan cery i skóry.

Od pierwszych zajęć Misha zauważyła u siebie niesamowite zmiany, a po dwóch latach intensywnej praktyki była już zdecydowana żeby zostać nauczycielką Bikram Jogi i szkolić się pod okiem Bikrama Choudhury. Od treningu nauczycielskiego w Acapulco w Meksyku w 2008 Misha zaangażowała się w dalsze szkolenia, zdobywanie doświadczenia oraz rozwój fizyczny i mentalny. Uczestniczyła w licznych seminariach które prowadzili najbardziej doświadczeni nauczyciele Bikram Jogi: Jim Kallett, Craig Villiani, Ky Ha and Rajashree Choudhury. Ma duże doświadczenie w pracy z kontuzjami sportowymi oraz niepełnosprawnością ruchową.

Misha dużo podróżuje, a to co ją zachwyca to, że wszędzie na świecie odnajduje studia Bikram Jogi gdzie może ćwiczyć i uczyć w takich samych warunkach i podobnej atmosferze. Misha uczy gościnnie w Antwerpii, Milanie, Czeskich Budziejowicach, w Pradze a teraz również w Warszawie. Bikram Joga jest dla niej sposobem na pozbycie się codziennego stresu i utrzymanie dobrej formy fizycznej. Joga jest dla niej istotną częścią dążenia do wewnętrznego spokoju oraz otwarcia na innych i siebie.