Bikram Joga

Mistrz jogi Bikram Choudhury jest założycielem Yoga College of India i twórcą sekwencji 26 pozycji jogi praktykowanych w wysokiej temperaturze, znanych jako bikram joga. Bikram Choudhury urodził się w Kalkucie w 1946 roku. Kiedy miał trzy lata zaczął ćwiczyć hatha jogę początkowo z prywatnym nauczycielem a potem w wieku lat pięciu rozpoczął naukę w Szkole Jogi i Kultury Fizycznej w Kalkucie. Jego nauczycielem był przez lata Bishnu Charan Ghosh, swego czasu wiodący w Indiach kulturysta i jogin, brat Paramahansy Yoganandy, autora ‘Autobiografii Jogina’ i założyciela Self-Realization Fellowship. W szkole Bishnu Gosha Bikram ćwiczył jogę po sześć godzin dziennie. Jako nastolatek trzy razy z rzędu wygrał Narodowe Indyjskie Mistrzostwa Jogi.

Kiedy miał siedemnaście lat znalazł się w olimpijskiej reprezentacji Indii w kategorii podnoszenia ciężarów. W trakcie treningu siłowego uległ poważnemu wypadkowi – sztanga rozstrzaskała mu kolano. Zamiast na Olimpiadzie w Tokio, znalazł się na wózku inwalidzkim a lekarze jedyne rozwiązanie widzieli w amputacji nogi i twierdzili że Bikram nigdy nie bedzie już chodził. Na granicy samobójstwa odnalazł go jego mistrz i nauczyciel Bishnu Gosh i nakłonił Bikrama do powrotu do jogi. Po sześciu miesiącach intesywnych i często bolesnych ćwiczeń, uprawianych z pomocą przyjaciół ze szkoły Gosha – Bikram znów mógł chodzić.

Po tym doświadczeniu Bikram Choudhury sam postanowił zostać nauczycielem hatha jogi i uczył jej początkowo metodą Bishnu Gosha. Na podstawie długoletniego doświadczenia jako praktyk i nauczyciel jogi Bikram wybrał 26 asan tworząc sekwencję którą mogą uprawiać wszyscy, niezależnie od wieku czy też kondycji fizycznej. Sekwencja ta została stworzona tak by pomagać w najczęstczych współcześnie problemach zdrowotnych, między innymi bólach kręgosłupa, kolan, zaburzeniach przemiany materii czy depresji.

W latach 60-tych Bikram zaczął uczyć jogi w Tokio. Udoskonalił wtedy swoją metodę z pomocą naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego. Wtedy też do sekwencji 26 asan dodał podwyższoną temperaturę. W 1973 roku Bikram przeniósł się do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego. Otworzył szkoły w San Francisco, na Hawajach i w Los Angeles. Jego szkoły jogi w Beverly Hills i San Francisco zaczęły przyciągać aktorów, atletów i celebrytów. Jednymi z pierwszych jego studentów byli Shirley MacLaine, Brooke Shields i Quincy Jones. Jogę z Bikramem ćwiczyło też trzech prezydentów Stanów Zjednoczonych – Nixon, Reagan i Clinton.

W 1978 roku Bikram wydał swoja pierwszą książkę ‘Bikram’s Beginners Yoga Class’, która została dotychczas przetłumaczona na kilkanaście jezyków. W 1994 roku rozpoczęły się regularne, intensywne treningi dla nauczycieli bikram jogi. Wszystkich wykwalifikowanych nauczycieli bikram jogi osobiście szkoli sam Bikram Choudhury, jego żona Rajashree Choudhury, jedna z najstarszych nauczycielek Bikrama Emmy Cleaves oraz najlepsi nauczyciele przyjeżdżający z całego świata na treningi do Los Angeles.

Dotychczas Bikram wyszkolił ponad 3000 nauczycieli. Bikram joga dotarła na wszystkie kontynenty i można ją ćwiczyć w ponad 700 szkołach od Nowego Jorku po Tokio. A teraz także w Warszawie.

Rajashree Choudhury, z domu Chakrabarti urodziła się w Kalkucie w 1965 roku. Zaczęła ćwiczyć jogę jako czterolatka a w 1979 roku wygrała po raz pierwszy Narodowe Mistrzostwa Jogi organizowane przez Indyjską Federację Jogi. Do roku 1983 była jeszcze czterokrotnie zwyciężczynią tych Mistrzostw.

W 1984 roku Rajashree wyszła za mąż za Bikrama Choudhury i przeprowadziła się z Indii do Los Angeles w USA. Rajashree wraz z Bikramem zorganizowała regularny coroczny trening dla nauczycieli, wystąpiła w wielu programach telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych promujących jogę, organizuje też częste seminaria poświęcone jodze i jej korzystnemu wpływowi na zdrowie. Należy też do wielu organizacji charytatywnych, między innymi Karma for Kids, poświęconej dzieciom chorym na raka, Uprising Yoga, pomagającej dzieciom ofiarom handlu ludźmi oraz Parikrama, programu poświęconemu edukacji hinduskich dzieci ze slumsów.

Rajashree wraz z Miedzynarodowymi Mistrzostwami Asan Jogi założyła Federację Jogi USA, organizację non-profit, której jednym z celów jest promowanie jogi jako sportu. Od 2003 roku wraz z Bikramem Choudhury organizuje Puchar Bishnu Gosh – międzynarodowe mistrzostwa jogi. W 2012 roku w Pucharze wzięło udział 75 zawodników z 25 krajów.

Rajashree jest też ekspertką od jogi prenatalnej. W 2006 roku wydała DVD z lekcjami jogi dla kobiet w ciąży ‘Rajashree’s Pregnancy Yoga’.

Emmy Cleaves urodziła się na Łotwie i jest najstarszą nauczycielką Bikrama. Emmy zaczęła ćwiczyć jogę w 1952 roku, początkowo jako rozgrzewkę na zajęciach z tańca jazzowego, potem z prywatnym nauczycielem. Przez wiele lat Emmy poszukiwała nauczycieli jogi, książek o jodze ale w tych czasach niewielu ludzi na zachodzie wiedziało czym jest joga. Lata te Emmy nazywa ‘czasem spędzonym na pustyni’. Wszystko czego dowiadywała sie o jodze wydawało się jej niewystarczające. W 1973 roku poszła na kolejny pokaz jogi – jak się okazało prowadził go Bikram Choudhury. Na drugi dzień była już na pierwszej lekcji bikram jogi. Od tamtej pory, jak sama twierdzi nie znalazła nic lepszego na zachowanie zdrowia, witalności i energii.

Emmy ćwiczy jogę od 60 lat a bikram jogę nieprzerwanie od 40 lat i twierdzi że ten styl jogi ma najbardziej głeboki wpływ na ciało i psychikę człowieka. Powtarzalność asan w bikram jodze według Emmy jest jednym z jej najważniejszych aspektów. Pozwala bowiem stopniowo i konsekwentnie wzmacniać ciało aż zmieni się jego fizjologia i biomechanika, uzdrawiając je i pozwalając zachować zdrowie przez dlugie lata.

Jedną z inspiracji aby zacząć uczyć bikram jogi było spotykanie ludzi, którym ten styl jogi niezwykle pomogł. Jedną z nich była młoda kobieta chora na polio, która mimo choroby zdecydowała się na urodzenie dziecka. Choroba utrudniała jej niestety opiekę nad dzieckiem. Nie mogła go brać na ręce ani przytulać. Za poradą lekarza zaczęła ćwiczyć bikram jogę, a po pewnym czasie Emmy spotkała ją w szkole, kiedy bardzo szczęśliwa niosła dziecko w ramionach.

Emmy skończyła prawo na Uniwersytecie w Bonn w Niemczech, ma 90 lat, nadal ćwiczy serię zaawansowaną 84 asan, uczy jogi w Los Angeles i podróżuje biorąc udział w seminariach poświęconych jodze. Jej długoletnie doświadczenie, świetna znajomość ludzkiej anatomii i nieprzerwana wieloletnia praktyka czyni z niej jedną z głównych ekspertów bikram jogi. Jej motto to ‘ćwicz dowolny styl jogi jaki uważasz za dobry dla siebie, ja jestem dowodem że to działa’.